Az Európai Bizottság Németországot az Európai Unió Bírósága elé citálja a tőke szabad mozgásának megsértése miatt.
Az Európai Bizottság három kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a hulladék-keretirányelv és a hulladéklerakókról szóló irányelv nem megfelelő átültetése miatt, valamint Brüsszel felszólította a kormányt a hiányosságok kijavítására, és amennyiben nem érkezik kielégítő válasz, további jogi lépések következhetnek. A Magyarországot érintő eljárások mellett, a Bizottság megújulóenergia-irányelv teljes körű átültetése kapcsán is kiegészítő indokolással ellátott véleményt küldött több tagállami kormánynak, köztük a magyar kabinetnek is – közölte az EU-s végrehajtó testület.
Éles hangvételű közleményben reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium az Európai Bizottság azon csütörtöki döntésére, miszerint kötelezettségszegési eljárást indítanak Magyarország ellen a kiskereskedelmi különadó miatt. A tárca szerint azok a kiskereskedelmi cégek, amelyek nem tartják tiszteletben a magyar fogyasztókat (és a Spart ilyennek nevezte), nincs helye a magyar gazdaságban.
Az Európai Bizottság 2024 októberében kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a kiskereskedelmi különadó miatt – közölte csütörtökön az uniós végrehajtótestület. Korábban a Spar Magyarország is bíróságra vitte a magyar jogszabályt. Az ügyben csütörtökön megszólalt az illetékes Nemzetgazdasági Minisztérium is.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy pert indít Magyarország ellen az Európai Bíróságon a szuverenitásvédelmi törvény miatt – számolt be a hvg.hu a Bizottság honlapján közzétett információk alapján.
Brüsszelben döntés született arról, hogy az Európai Unió Bírósága elé viszik a Magyarországon 2023 decemberében elfogadott szuverenitásvédelmi törvényt.
Az Európai Bizottság és Szlovákia is azon fáradozik, hogy elejét vegyék egy esetleges jogállamisági eljárásnak Pozsony ellen, és "ne alakuljon ki olyan nyílt összetűzés, mint Budapest és Brüsszel között" - jelentette ki szerdán Alexander Van der Bellen osztrák államfő szerdán Bécsben újságírók kérdésére válaszolva szlovák hivatali kollégájával tartott közös sajtótájékoztatóján.
Az Európai Bizottság félretette a halak visszadobásának pazarló gyakorlatának visszaszorítására tett kísérletét, és lemondott a jogi lépésekről öt tagállam ellen, amelyeket azzal vádolnak, hogy nem hajtják végre a túlhalászás elleni szabályokat. A meghátrálás a halászati ágazat ellenőrzésére vonatkozó bizottsági megközelítés megváltoztatását jelzi, és egyes diplomaták szerint a döntés az EU összes part menti államában egyszerűbb helyzetet teremthet – írja a Financial Times.
Az Európai Bizottság több kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarországgal szemben - derül ki a testület közleményéből.
Az Európai Bizottság ma kötelezettségszegési eljárást indított a magyar kormánnyal szemben, mivel a tagállamok közül egyedüliként adott június végi írásos nyilatkozata ellentmond az Európai Unió Bírósága egyik konkrét határozatának, valamint az Unió harmadik országok választottbíróságaival és bíróságaival kapcsolatos álláspontjának – derült ki a brüsszeli testület mai bejelentéséből. Az ügyek kronológiája, és tartalma arra utal, hogy a különutas magyar magatartást az (is) motiválhatta, hogy védje a kormány az MVM orosz gázbeszerzését, amely érdekében május végén egy rendkívüli kormányrendeletet is kiadott.
Az Európai Bizottság több kötelezettségszegési eljárásnál is lépett Magyarországgal szemben: Brüsszel szerint a magyar igazságszolgáltatásban a környezeti ügyekben korlátozott a bírósági eljárásokhoz való hozzáférés, a Szuverenitásvédelmi Hivatal esetében nem látják biztosítottnak a demokratikus jogok védelmét, az adóhatóság nem teljesíti teljeskörűen más tagállamok felé adatszolgáltatási kötelezettségét, valamint a vasúti uniós elvek végrehajtását sem biztosítja a kormány.
Alig pár nappal az európai parlamenti választások után, június 13-án hoz ítéletet az Európai Bíróság a magyar menekültügyi rendszert elmarasztaló, korábbi ítélet végrehajtásának elmulasztásáról. Emiatt 1 millió euró azonnali bírság, és egy napi büntetési tétel is sújthatja majd a magyar költségvetést. A magyar kormányt más vitás ügyekben is a testület citálják.
Kormányinfót tartott ma Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy a kormány nem támogatja, hogy az EU közös adósságot bocsásson ki, és ennek magyarországi jóváhagyását parlamenti minősített többséghez köti. Emellett beszélt még a kínai elnök érkezéséről, üzemanyag-árstopról, a reptérvásárlásról, a Spar bepereléséről és a háborúról is. A reptérvásárlás kapcsán elmondta, hogy teljes megállapodás született, a bejelentés napokon, heteken, akár hónapokon belül megtörténhet. Beszélt a Spar-ügyről is, elmondta: a kormány jó hírnév megsértése miatt pereli be az áruházláncot. Szó esett még az EP és amerikai választásról is.
Csütörtökön délelőtt ismét kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Vitályos Eszter kormányszóvivő, ahol ismertetik a kabinet legfrissebb döntéseit.
Három fajsúlyos ügyben is kötelezettségszegési eljárást kezdeményez az Európai Bizottság a magyar kormány által hozott intézkedések ügyében: a lex CEU-ügy esetében hiába változtatott a törvényen a kormány, továbbra is szabálytalannak tartják a magyar jogszabályokat. Eljárás indul az autópálya-koncessziók miatt, valamint a menekültügyi eljárásokra vonatkozó hazai szabályok miatt – derül ki az uniós végrehajtó szerv bejelentéséből.
Az Európai Bizottság két ügyben is kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a közbeszerzésre vonatkozó uniós jogszabályok megsértésére hivatkozva még tavaly év végén, amelyek heteken belül új szintre léphetnek. A Portfolio uniós döntéshozóktól úgy értesült, hogy több esetben látnak még kételyeket a magyar közbeszerzési rendszert illetően, így valószínűleg további egyeztetésekre lesz szükség, ezek után májusban felszólítást küldhetnek, hogy ne citálják Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Végső megoldás: atombomba?
A Szilícium-völgy legnagyobb vállalatai fognának össze.
Szomorú módja ez egy karrier lezárásának.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?